Tulemused

Projekti lõpuks on valminud kümne Euroopa Liidu tähtsusega invasiivse võõrliigi sissetulekuteede analüüs, mis on soovitatav aluseks võtta võõrliikide ohjamistegevuste kavandamisel keskkonnakaitsega seonduvates ametkondades.

Võõrliikide leviku edaspidiseks kontrollimiseks ning projekti jätkusuutlikkuse tagamiseks on vajalik jätkata ka pärast projekti lõppu iga-aastast invasiivsete võõrliikide leviku seiret ja rakendada kaasaegseid seiremetoodikaid (eDNA uuringud) nende leviku tuvastamisel.

Projekti tulemusena on omandatud efektiivsemad veevõõrliikide tõrjemeetmed, mille rakendamise tulemusel kaob ja/või väheneb võõrliikide arvukus ja surve kohalikule ökosüsteemile.

Väljatöötatavaid tõrjemeetmeid tuleb pärast projekti lõppu rakendada võimalikes uutes levikukolletes ning aladel, kus projekti tulemusena nähakse ette tõrjetegevuste jätkumist.

Läbi projekti avalikustamisplaani, mille eesmärk on tõmmata inimeste tähelepanu veevõõrliikide põhjustatud probleemidele ning võõrliikide leviku ennetamise ja ärahoidmise teemadele, on kaasatud huvigrupid (eraveekogude omanikud, loodushuvilised) teadlikumad võõrliikide leviku ohtudest. Inimeste teadlikkuse tõus aitab ennetada ja vähendada võõrliikide edasist levikut.

Projekti tulemusena on tõusnud vähemalt 30 ametniku, kelle töö seostub keskkonnakaitsega, pädevus veevõõrliikide leviku ennetamise ja praktilise tõrje teemadel. Läbi pädevate ametnike tõuseb keskkonnaalaste otsuste kompetentsus, mis aitab kaasa invasiivsete veevõõrliikide leviku ennetamisele ja ohjamisele tulevikus.